ДОВІДНИК

Всесвіт. Будова Всесвіту

Всесвіт – це весь матеріальний світ, різноманітний за формами, що їх набуває матерія та енергія.
Всесвіт складається з порожнин (войдів) та галактичних ниток, які можна розбити на надскупчення, скупчення, групи галактик, а потім і на галактики. Галактики складаються із зірок, зоряних скупчень, міжзоряного газу, пилу і темної матерії. Зірки або групи зірок утворюють зоряні системи. До їх складу можуть входити незоряні об’єкти (планети, супутники, астероїди, метеороїди, комети та космічний пил), які утворюють планетні системи.



Войди (від англ. void – порожнеча) – ділянки космічного простору, в яких концентрація галактик у десятки разів менша середньої. Вони облямовані скупченнями та надскупченнями галактик. Розміри войдів становлять близько 10-30 мегапарсек. Великі войди (англ. supervoids) можуть досягати в розмірах 150 мегапарсек та імовірно охоплюють близько 50% обсягу Всесвіту.
Галактичні нитки (англ. galaxy filament) – найбільші з відомих космічних структур Всесвіту у формі ниток з галактик із середньою довжиною 50-80 мегапарсек (163–260 мільйонів світлових років), що лежать між великими порожнечами (войдами). Нитки можуть формувати «великі стіни» – відносно плоскі структури скупчень та надскупчень.
Надскупчення галактик (англ. supercluster) – фізично пов’язані сплющені угруповання скупчень галактик і груп галактик. Групи і скупчення галактик утворюють витягнуті волокна (ланцюжки). Протяжність ланцюжків 10-100 мегапарсек, товщина близько 1 мегапарсек. Багаті скупчення (тобто такі, які складаються з великої кількості членів) розташовані на кінцях ланцюжків або в місцях їх розгалуження. Надскупчення містить мережу волокон (або одне волоконце) й одне або декілька багатих скупчень. Сусідні надскупчення з’єднані ланцюжками. Між ланцюжками надскупчень розташовані войди.
Скупчення галактик (англ. galaxy cluster) – гравітаційно пов’язані системи галактик, розміри яких можуть досягати 108 світлових років. Маси скупчень варіюються від 1013 до 1015 мас Сонця. Виділяють три види скупчень: регулярні, нерегулярні, проміжні. Регулярні (або правильні) скупчення мають округлу форму в проекції на небесну сферу, їх характеризує значне зростання концентрації до центру. Нерегулярні (або неправильні) скупчення характеризуються неправильними зовнішніми контурами та зменшенням концентрації до центру.
Групи галактик (англ. galaxy group) – просторово відокремлені та гравітаційно пов’язані об’єднання галактик, що налічують до ста членів. Об’єднання з кількістю членів більше ста зазвичай називають скупченнями галактик, хоча чітко визначеної межі між ними немає.
Галактика (англ. galaxy) – гравітаційно зв’язана система із зірок, зоряних скупчень, міжзоряного газу, пилу і темної матерії. Галактики (за винятком нашої) – надзвичайно далекі астрономічні об’єкти. У видимій частині Всесвіту є близько двох трильйонів галактик. У просторі вони розподілені нерівномірно. Галактики відрізняються великою різноманітністю. Серед них можна виділити: кулясті еліптичні галактики, дискові спіральні галактики, галактики з перемичкою (баром), карликові, неправильні і т.д. Маса галактик варіюється від 107 до 1012 мас Сонця. Діаметр галактик – від 5 до 250 кілопарсек (16-800 тисяч світлових років). Найбільша відома галактика IC 1101 має діаметр понад 600 кілопарсек.

Зірка (англ. star) – велетенське розжарене, самосвітне небесне тіло, у надрах якого ефективно відбуваються (або відбувались) термоядерні реакції. Форма зірок близька до сферичної. Є як поодинокі, так і кратні зірки (подвійні, потрійні і т.д.). Залежно від температури поверхні зірки бувають блакитними, білими, жовтими і червоними. Маси зірок змінюються від 0,05 до 80 мас Сонця.
Зоряне скупчення (англ. star clusters) – гравітаційно зв’язана група зірок, що має загальне походження і рухома в гравітаційному полі галактики як єдине ціле.
Зоряна система (англ. star system) – це система, що складається з зірки чи групи зірок, і, можливо, планетних систем з менших тіл, об’єднаних гравітацією.
Планетна система (англ. planetary system) – незоряні об’єкти, що обертаються навколо материнської зірки. Це можуть бути планети, супутники, астероїди, метеороїди, комети та космічний пил.
Планета (англ. planet) – це небесне тіло, що обертається по орбіті навколо зірки або її залишків, досить масивне, щоб стати округлим під дією власної гравітації, але недостатньо масивне для початку термоядерної реакції, та яке зуміло очистити околиці своєї орбіти.
Супутник (англ. satellite) – небесне тіло, що обертається по певній траєкторії (орбіті) навколо іншого об’єкта в космічному просторі під дією гравітації.
Астероїд (англ. asteroid) – тверде небесне тіло діаметром від 1 до 1000 км, що рухається по орбіті в зоряній системі.
Метеороїд (англ. meteoroid) – невелике тверде небесне тіло, що рухається у міжпланетному просторі.
Комета (англ. comet) – мале тіло зоряних систем, яке обертається навколо зірки і має так звану кому (атмосферу) і/або хвіст. Кома і хвіст комети – це наслідки випаровування поверхні ядра комети під дією сонячного випромінювання. Ядро складається з льоду та дрібних пористих кам’янистих частинок. Ядра мають діаметри від кількох сотень метрів до десятків кілометрів.
Космічний пил (англ. cosmic dust) – частинки у космосі розміром від декількох молекул до 0,1 мм.
Міжзоряний газ (англ. interstellar gas) – газ, що заповнює простір між зорями. Він прозорий у видимому світлі. Середня концентрація атомів міжзоряного газу становить менше 1 атома в 1 см³.
Темна матерія (англ. dark matter) – один із компонентів Всесвіту, існування якого виявлено нещодавно лише за гравітаційним впливом на видиму матерію і на фонове випромінювання, оскільки вона не випромінює і не розсіює електромагнітне випромінювання, а також не бере участі у сильній (ядерній) взаємодії.

⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃⭃




Як виник Всесвіт


Існують різноманітні теорії виникнення Всесвіту, якими намагались обґрунтувати, з чого виник Всесвіт і як він набув сучасних обрисів.
Основною теорією виникнення Всесвіту вважається теорія про Великий вибух, який відбувся приблизно 13,799 ± 0,021 млрд років тому з подальшим розширенням Всесвіту. У результаті Великого вибуху виникла матерія, простір і час.

Великий вибух та поступове розширення простору  

Планківська епоха

Про початковий стан Всесвіту в момент Великого вибуху мало що відомо. Екстраполяція стану Всесвіту в минуле передбачає існування моменту, при якому матерія мала нескінченну густину і температуру, а будь-які точки простору були нескінченно близькими одна до одної. Такі екстраординарні умови існували у період від початкової сингулярності до 10-43 секунд після Великого вибуху. В цей час усі фундаментальні взаємодії (гравітаційна, електромагнітна, сильна і слабка) були об’єднані в одну. Всесвіт перебував у стані квантового хаосу.

Епоха Великого об’єднання

Ця епоха почалася тоді, коли температура Всесвіту впала нижче 1027 Кельвінів, і гравітація відокремилася від інших фундаментальних взаємодій. Вона тривала приблизно 10-36 секунд. Ймовірно, в цей період виникли перші частинки й античастинки. В цей час Всесвіт був заповнений найбільш елементарними частинками – кварками, лептонами та векторними бозонами. Усі ці частинки не мали маси, аромату, електричного та кольорового заряду, а лептонне та баріонне число не зберігалося. Частинки активно взаємодіяли між собою за допомогою сили Великого об’єднання та гравітації. Кінець епохи відбувається після відокремлення сильної взаємодії від електрослабкої.

Епоха космічної інфляції

Після епохи Великого об’єднання, настав період експоненційного росту Всесвіту. Упродовж цієї епохи, Всесвіт розширився принаймні в 1026 разів, і в результаті, весь наш видимий Всесвіт утворився з одного причинно-зв’язного об’єму простору.
Швидкість розширення Всесвіту значно перевищувала швидкість світла. Це розширення передбачає існування спеціального інфлатонного поля (воно відповідальне за швидке розширення Всесвіту). Для цього періоду є характерним від’ємний тиск і велика густина вакууму.
Наприкінці цієї епохи розмір видимого Всесвіту становив близько 10 сантиметрів. Усі частинки, що існували до неї, були розведені на астрономічні відстані. Завершення епохи супроводжувалося фазовим переходом вакууму, що мав дуже велику густину (його іноді називають фальшивим вакуумом), в сучасний стан. Енергія, що була запасена в інфлатонному полі, перейшла в енергію пар частинок-античастинок, які утворили всю ту матерію, що ми спостерігаємо навколо.

Електрослабка епоха

Під час цієї епохи електромагнітна та слабка взаємодії ще не розділилися, тому частинки ще не мали маси.
Під час цієї епохи у Всесвіті виникла перевага частинок над античастинками. Починаючи з кінця цієї епохи, стан Всесвіту добре описується законами фізики високих енергій, відомих зараз.

Епоха первинного нуклеосинтезу

Через 1 секунду після вибуху температура у Всесвіті знизилася нижче мільярда Кельвінів. З цього почалася епоха первинного нуклеосинтезу (процес утворення ядер атомів хімічних елементів), що тривала близько 200 секунд. Саме в цей період розподіл елементів став таким, який ми можемо спостерігати зараз: водень – 75% атомів; гелій-4 – 25% атомів; гелій-3 – 3×10-4 % атомів; дейтерій – 5×10-5 % атомів; літій-7 – 5×10-10 % атомів.

Епоха первісної рекомбінації

Приблизно через 380 тисяч років після Великого вибуху температура падає до 3000 Кельвінів. За цієї температури можуть існувати і не іонізуватися фотонами нейтральні атоми водню. Таким чином, в цей час Всесвіт перестає бути заповненим плазмою, а стає заповненим нейтральним газом, прозорим для випромінювання.

Темні віки

Темними віками називається період, що тривав від 380 тисяч до 550 мільйонів років після Великого вибуху. У цю епоху перші зірки ще не утворилися, але матерія охолола настільки, що перестала випромінювати світло. Через відсутність яскравих джерел освітлення ця епоха й отримала назву. Всесвіт у ці часи був заповнений воднем, гелієм, реліктовим випромінюванням і випромінюванням атомарного водню.

Реіонізація

Поступово в однорідному газі нейтральної речовини почали утворюватися газові туманності, а ще пізніше – галактики та окремі зорі.
Реіонізація Всесвіту – повернення речовини міжгалактичного простору в стан плазми – відбулася внаслідок інтенсивного жорсткого ультрафіолетового випромінення масивних зірок.

Діаграма еволюції Всесвіту від Великого вибуху дотепер

⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴⥴




Адреса Землі у Всесвіті


Ми живемо на планеті Земля. Вона входить до складу Сонячної Системи, що включає в себе центральну зорю – Сонце, і всі природні космічні об’єкти, що обертаються навколо нього. Маса Сонця в 333 тис. разів більша за земну (маса Землі – 5,97219×1024 кг). Середня відстань від Землі до Сонця становить близько 149,6 млн км (1 а.о. – астрономічна одиниця). Земля третя планета від Сонця.
Маса Сонячної Системи становить 1,0014 маси Сонця. Сонячна система обертається навколо центру Галактики зі швидкістю 220 км/с на відстані 27000±1000 св.р. від нього. Повний оберт вона здійснює за 225-250 млн років.
Найближчими зірками до нашої планетної системи є Проксима  (4,22 св.р.), Альфа Центавра A та B (4,37 св.р.). Найближча планетна система – Альфа Центавра (4,37 св.р.).
Сонячна система розташована в спіральній галактиці з баром (перемичкою) – Чумацькому Шляху. Основний диск Чумацького Шляху має близько 100-120 тис. св.р. у діаметрі та близько 250-300 тис. св.р. у периметрі. Поза межами галактичного ядра товщина Чумацького Шляху становить приблизно 1 тис. св.р.
Гало Чумацького Шляху простягається набагато далі розмірів Галактики, але обмежується орбітами двох галактик-супутників: Великої та Малої Магелланових Хмар, відстань до яких становить близько 180 тис. св.р.
Маса Чумацького Шляху становить близько 5,8×1011 мас Сонця. В ньому налічується 200-400 млрд зірок. Тільки 0,0001% всіх зірок Галактики перелічено і занесено до каталогів. Кількість чорних дір масою більше тридцяти мас нашого Сонця становить декілька мільйонів.
Центр Галактики містить надмасивну чорну діру масою близько 4,3 млн мас Сонця. Навколо неї обертаються чорна діра меншого розміру (масою 1-10 тис мас Сонця) та декілька тисяч порівняно невеликих. Для центральних ділянок Галактики характерна сильна концентрація зірок. Відстані між зірками в десятки і сотні разів менші, ніж в околицях Сонця. Довжина галактичної перемички становить близько 27 тис. св.р. Вона складається переважно із червоних зірок, які вважають дуже старими.
В нашій Галактиці дуже добре розвинена спіральна структура. Одними з найпомітніших утворень є спіральні гілки (або рукави). Уздовж рукавів в основному зосереджені наймолодші зірки. Вважається, що у Чумацькому Шляху існують чотири основні спіральні рукави, котрі беруть свій початок у галактичному центрі. Окрім них є також інші. Серед них рукав Оріона в якому знаходиться наша Сонячна система. Його товщина приблизно 3,5 тис. св.р., а довжина – приблизно 10 тис. св.р. У рукаві Оріона Сонячна система знаходиться поблизу внутрішнього краю.
Чумацький Шлях разом із Галактикою Андромеди, Галактикою Трикутника та низкою інших галактик утворюють Місцеву групу галактик. До неї належать більше 54 галактик. Центр мас Місцевої групи лежить приблизно на лінії, що з’єднує Чумацький Шлях і Галактику Андромеди. Місцева група має діаметр 10 млн. св.р. (3,1 мегапарсек). Загальна маса становить 1,29±0,14×1012 мас Сонця.
Місцеву групу можна розділити на кілька підгруп:
– підгрупа Чумацького Шляху (складається з велетенської спіральної галактики Чумацький Шлях і 14 її відомих супутників, які являють собою карликові й здебільшого неправильні галактики);
– підгрупа Андромеди (складається з велетенської спіральної Галактики Андромеди і 33 її відомих супутників які теж є, здебільшого, карликовими галактиками);
– підгрупа Трикутника (Галактика Трикутника та її можливі супутники);
– підгрупа галактики NGC 3109 (галактика NGC 3109 разом із її сусідами, карликовими галактиками).
Місцева група галактик є частиною скупчення Діви. Його діаметр 15 млн св.р. Скупчення Діви містить близько 2 тис. галактик. Найбільші з них: Мессьє 90 (діаметр – 160 тис. cв.р.), Мессьє 86 (155 тис. cв.р.), Мессьє 49 (150 тис. cв.р.), Мессьє 98 (150 тис. cв.р.), NGC 4438 (130 тис. cв.р.).
В скупченні Діви виявлено більше 11 тис. кулястих зоряних скупчень. Вік більшості з них становить близько 5 млрд років. Ці скупчення виявлені в сотнях галактик різних розмірів, форм і яскравості, включаючи навіть карликові галактики.
Скупчення Діви є масивним скупченням галактик у центрі надскупчення Діви. До його складу входять близько 100 груп та скупчень галактик. Надскупчення Діви складається з диску та гало. Сплюснутий диск має форму млинця та містить 60% світловипромінюючих галактик. Гало складається з низки видовжених об’єктів та містить 40% світловипромінюючих галактик.
Діаметр надскупчення Діви становить більше 200 млн св.р. (за іншими оцінками – 110 млн св.р.). Це одне з мільйонів надскупчень у спостережуваному Всесвіті.
Надскупчення Діви входить до надскупчення Ланіакея із центром поблизу Великого Атрактора (гравітаційної аномалії). Діаметр Ланіакеї приблизно дорівнює 520 млн cв.р. Вона складається приблизно зі 100 тис. галактик, а її маса становить приблизно 1017 мас Сонця (що десь у 100 разів більше маси надскупчення Діви).
Ланіакея складається з чотирьох частин: надскупчення Діви (частиною якого є Чумацький Шлях), надскупчення Гідри-Кентавра, надскупчення Павича-Індіанця, надскупчення Кентавра.
Надскупчення Ланіакея входить до комплексу надскупчень (галактичної нитки) Риб-Кита, який має 1,0 млрд cв.р. у довжину і 150 млн cв.р. у поперечнику. Це одна з найбільших структур, виявлених у Всесвіті. Вона в 10 разів менша Великої стіни Геркулеса-Північної Корони (найбільшої структури Всесвіту, яка спостерігається). Наше надскупчення Діви масою 1015 мас Сонця становить лише 0,1% від загальної маси комплексу.
Комплекс надскупчень (галактична нитка) Риб-Кита містить близько 60 скупчень галактик і за оцінками їх загальна маса становить 1018 мас Сонця (у 10 разів більша за масу Ланіакеї). Комплекс складається з п’яти частин: надскупчення Риб-Кита; ланцюг Персея-Пегаса (включаючи і надскупчення Персея-Риб); ланцюг Пегаса-Риб; ділянку Скульптора (зокрема, надскупчення Скульптора і надскупчення Геракла); надскупчення Ланіакея (яка містить, зокрема, надскупчення Діви, а також надскупчення Гідри-Центавра).
Отже, адреса Землі така: Сонячна система, галактичний рукав Оріона, галактика Чумацький Шлях, Місцева група галактик, скупчення Діви, надскупчення Діви, надскупчення Ланіакея, комплекс надскупчень (галактична нитка) Риб-Кита.

Розташування Землі у Всесвіті 

⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺⥺




Характеристики планет Сонячної системи


Орбітальні характеристики внутрішніх планет Сонячної системи

Меркурій1Венера2Земля3Марс4
Велика піввісь
(км; а.о.)
57 909 100;
0,387098
108 208 930;
0,723332
149 598 261;
1,00000261
227 939 100;
1,523679
Перигелій
(км; а.о.)
46 001 200;
0,307499
107 476 259;
0,71843270
147 098 290;
0,98329134
206 669 000;
1,381497
Афелій
(км; а.о.)
69 816 900;
0,466697
108 942 109;
0,72823128
152 098 232;
1,01671388
249 209 300;
1,665861
Ексцентриситет0,205630,0680,016711230,093315
Орбітальний період
(діб;
юліанського року;
зоряних діб планети)
87,9691;
0,240846;
0,5
224,70069;
0,6151970;
1,92
365,256363004;
1,000017421;
365,256363004
686,971;
1,8808;
668,5991
Синодичний період (діб)115,88583,92365,256366004779,96
Середня орбітальна швидкість (км/с)47,8735,0229,78524,077
Середня аномалія (°)174,79650,115357,51716
Нахил орбіти
(° до екліптики;
° до сонячного екватора;
° до незмінної площини)
7,005;
3,38;
6,34
3,39471;
3,86;
2,19
0;
7,155;
1,58
1,850;
5,65;
1,67
Довгота висхідного вузла (°)48,33176,67069348,7393649,562
Аргумент перицентру (°)29,12454,85229114,20783286,537
Супутники--1; понад 16 000 штучних2

Орбітальні характеристики зовнішніх планет Сонячної системи

Юпітер5Сатурн6Уран7Нептун8
Велика піввісь
(км; а.о.)
778 547 200;
5,204
1 433 449 370;
9,582
2 876 679 082;
19,22941195
4 503 443 661;
30,10366151
Перигелій
(км; а.о.)
740 000 000;
4,950
1 353 572 956;
9,048
2 748 938 461;
18,37551863
4 452 940 833;
29,76607095
Афелій
(км; а.о.)
816 620 000;
5,458
1 513 325 783;
10,116
3 004 419 704;
20,08330526
4 553 946 490;
30,44125206
Ексцентриситет0,04840,0557232190,0444055860,011214269
Орбітальний період
(діб;
юліанського року;
зоряних діб планети)
4 332,59;
11,862;
10 475,8
10 759,22;
29,4571;
24 491,07
30 688,5;
84,0205;
42 718
60 190;
164,78;
89 666
Синодичний період (діб)398,88378,09369,66367,49
Середня орбітальна швидкість (км/с)13,069,696,815,4349
Середня аномалія (°)20,02317,02142,955717267,767281
Нахил орбіти
(° до екліптики;
° до сонячного екватора;
° до незмінної площини)
1,305;
6,09;
0,32
2,485;
5,51;
0,93
0,772556;
6,48;
1,02
0,773;
6,48;
1,02
Довгота висхідного вузла (°)100,492113,64281173,989821131,79431
Аргумент перицентру (°)275,066336,01386296,541318265,646853
Супутники69622714

Фізичні характеристики внутрішніх планет Сонячної системи

Меркурій1Венера2Земля3Марс4
Екваторіальний радіус (км;
земного)
6 378,14;
1
3 396,2±0,1;
0,533
Полярний радіус (км;
земного)
6 356,78;
1
3 376,2±0,1;
0,531
Середній радіус (км;
земного)
2 439,7±1,0;
0,3829
6 051,8±1,0;
0,9499
6 371,3;
1
3 389,5±0,2;
0,5319
Сплюснутість000,00335280,00589±0,00015
Площа поверхні (км²,
земної)
7,48×107;
0,147
4,60×108;
0,902
510 065 700;
1
144 798 500;
0,284
Об'єм (км³;
земного)
6,083×1010;
0,056
9,38×1011;
0,857
1,0832×1012;
1
1,6318×1011;
0,151
Маса (кг;
земної)
3,3011×1023;
0,055
4,8685×1024;
0,815
5,9737×1024;
1
6,4185×1023;
0,107
Середня густина (г/см³)5,4275,2045,5153,9335±0,0004
Прискорення вільного падіння на поверхні (м/с²; g)3,70;
0,38
8,87;
0,904
9,766;
1
3,711;
0,376
Друга космічна швидкість (км/с)4,2510,4611,1865,027
Період обертання (діб)58,6461-243,01850,9971,025694
Сонячна доба (діб)175,92116,7511,027
Екваторіальна швидкість обертання (км/год; м/с)10,892;
3,026
6,52;
1,81
1 674,4;
465,11
868,22;
241,17
Нахил осі (°)0,0352177,323,4425,19
Пряме піднесення північного полюса (°)281,01272,76317,68143
Схилення північного полюса (°)61,4167,1652,8865
Альбедо (сферичне;
геометричне)
0,068;
0,142
0,75;
0,65
0,306;
0,367
0,25;
0,15
Температура поверхні (сер., К)340735288227
Видима зоряна величина (m)-2,6…~+5-3,8…-4,89+1,8…-2,91
Кутовий розмір (")4,5…139,7…66,03,5…25,1

Фізичні характеристики зовнішніх планет Сонячної системи

Юпітер5Сатурн6Уран7Нептун8
Екваторіальний радіус (км;
земного)
71 492±4;
11,209
60 268±4;
9,4492
25 559±4;
4,007
24 764±15;
3,883
Полярний радіус (км;
земного)
66 854±10;
10,517
54 364±10;
8,5521
24 973±20;
3,929
24 341±30;
3,829
Середній радіус (км;
земного)
69 911±6;
10,973
58 232±6;
9,139
25 362±7;
3,980
24 622±19;
3,864
Сплюснутість0,064870,09796±0,000180,0229±0,00080,0171±0,0013
Площа поверхні (км²,
земної)
6,1419×1010;
121,9
4,27×1010;
83,703
8,1156×109;
15,91
7,6408×109;
14,98
Об'єм (км³;
земного)
1,4313×1015;
1 321,3
8,2713×1014;
763,59
6,833×1013;
63,086
6,254×1013;
57,74
Маса (кг;
земної)
1,8986×1027;
318
5,6846×1026;
95,152
8,6810±0,0013×1025;
14,536
1,0243×1026;
17,147
Середня густина (г/см³)1,3260,6871,271,638
Прискорення вільного падіння на поверхні (м/с2; g)24,79;
2,52
10,44;
1,065
8,87;
0,886
11,15;
1,14
Друга космічна швидкість (км/с)59,535,521,323,5
Період обертання (діб)0,41350,44040,718330,67125
Екваторіальна швидкість обертання (км/год; м/с)45 300;
12 583,3
35 500;
9 861,1
9 324;
2 589,9
9 648;
2 679,99
Нахил осі (°)3,1326,7397,7728,32
Пряме піднесення північного полюса (°)268,057317,68143257,311299,3
Схилення північного полюса (°)64,49652,8865-15,17542,95
Альбедо (сферичне;
геометричне)
0,343;
0,52
0,342;
0,47
0,300;
0,51
0,29;
0,41
Видима зоряна величина (m)-1,61…-2,94+1,47…-0,24+5,9…+5,32+8,0…+7,78
Кутовий розмір (")29,8…50,114,5…20,13,3…4,12,2…2,4
⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭⧭
Хімічний склад Землі


Хімічний елементПоширеність (%)
Водень (H)0,0033
Гелій (4He)111×10−8 г/см3
Літій (Li)0,000185
Берилій (Be)0,0000045
Бор (B)0,00000096
Вуглець (С)0,0446
Азот (N)0,00041
Кисень (O)30,12
Фтор (F)0,00135
Неон (20Ne)0,50×10−8 г/см3
Натрій (Na)0,125
Магній (Mg)13,90
Алюміній (Al)1,41
Кремній (Si)15,12
Фосфор (P)0,192
Сірка (S)2,92
Хлор (Cl)0,00199
Аргон (36Ar)2,20×10−8 г/см3
Калій (K)0,0135
Кальцій (Ca)1,54
Скандій (Sc)0,00096
Титан (Ti)0,082
Ванадій (V)0,0082
Хром (Cr)0,412
Марганець (Mn)0,075
Залізо (Fe)32,07
Кобальт (Co)0,084
Нікель (Ni)1,82
Мідь (Cu)0,0031
Цинк (Zn)0,0074
Галій (Ga)0,00031
Германій (Ge)0,00076
Миш'як (As)0,00032
Селен (Se)0,00096
Бром (Br)0,0000106
Криптон (84Kr)0,0236×10−8 г/см3
Рубідій (Rb)0,0000458
Стронцій (Sr)0,00145
Ітрій (Y)0,000262
Цирконій (Zr)0,00072
Ніобій (Nb)0,00008
Молібден (Mo)0,000235
Рутеній (Ru)0,000118
Родій (Rh)0,0000252
Паладій (Pd)0,000089
Срібло (Ag)0,0000044
Кадмій (Cd)0,00000164
Індій (In)0,000000214
Олово (Sn)0,000039
Стибій (Sb)0,0000035
Телур (Te)0,000149
Йод (I)0,00000136
Ксенон (132Xe)0,0168×10−8 г/см3
Цезій (Cs)0,00000153
Барій (Ba)0,0004
Лантан (La)0,0000379
Церій (Ce)0,000101
Празеодим (Pr)0,0000129
Неодим (Nd)0,000069
Самарій (Sm)0,0000208
Європій (Eu)0,0000079
Гадоліній (Gd)0,0000286
Тербій (Tb)0,0000054
Діспрозій (Dy)0,0000364
Гольмій (Ho)0,000008
Ербій (Er)0,0000231
Тулій (Tm)0,0000035
Ітербій (Yb)0,0000229
Лютецій (Lu)0,0000386
Гафній (Hf)0,000023
Тантал (Ta)0,00000233
Вольфрам (W)0,000018
Реній (Re)0,000006
Осмій (Os)0,000088
Іридій (Ir)0,000084
Платина (Pt)0,000167
Золото (Au)0,0000257
Ртуть (Hg)0,00000079
Талій (Tl)0,000000386
Свинець (204Pb)0,000000158
Бісмут (Bi)0,000000294
Торій (Th)0,00000512
Уран (U)0,00000143
Плутоній (Pu)
🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝🔝




Найдовші річки світу


Назва річкиДовжина (км)Площа басейну (км²)Середня витрата води (м³/с)БасейнРегіон
1Амазонка - Укаялі - Тамбо - Ене - Апурімак²6 992
(6 400)
7 050 000209 000Атлантичний океанПівденна Америка
2Ніл - Кагера²6 853
(6 650)
3 254 5552 800Середземне мореАфрика
3Янцзи6 300
(6 418)
1 800 00031 900Східнокитайське мореАзія
4Міссісіпі - Міссурі - Джефферсон6 2752 980 00016 200Мексиканська затокаПівнічна Америка
5Єнісей - Ангара - Селенга5 5392 580 00019 600Карське мореАзія
6Хуанхе5 464745 0002 110Бохайська затокаАзія
7Об - Іртиш5 4102 990 00012 800Обська губаАзія
8Парана - Ла-Плата4 8802 582 67218 000Ла-ПлатаПівденна Америка
9Конго - Чамбеші4 7003 680 00041 800Атлантичний океанАфрика
10Амур - Аргунь4 4441 855 00011 400Охотське мореАзія
11Лена4 4002 490 00017 100море ЛаптєвихАзія
12Меконг4 350810 00016 000Південнокитайське мореАзія
13Маккензі - Невільнича - Піс - Фінлей4 2411 790 00010 300море БофортаПівнічна Америка
14Нігер4 2002 090 0009 570Гвінейська затокаАфрика
15Брахмапутра - Цангпо3 848712 03519 800ГангАзія
16Муррей - Дарлінг3 6721 061 000767Велика Австралійська затокаОкеанія
17Токантінс - Арагуая3 650950 00013 598Атлантичний океан, АмазонкаПівденна Америка
18Волга3 6451 380 0008 080Каспійське мореЄвропа
19Інд3 610960 0007 160Арабське мореАзія
20Шатт-ель-Араб - Євфрат3 596884 000856Перська затокаАзія
21Мадейра - Маморе - Ріо-Гранде - Кайне - Роха3 3801 485 20031 200АмазонкаПівденна Америка
22Пурус3 21163 1668 400АмазонкаПівденна Америка
23Юкон3 185850 0006 210Берингове мореПівнічна Америка
24Сан-Франсіску3 180¹
(2 900)
610 0003 300Атлантичний океанПівденна Америка
25Сирдар’я - Нарин3 078219 000703Аральське мореАзія
26Салуїн3 060324 0003 153Андаманське мореАзія
27Св. Лавтентія3 0581 030 00010 100затока Св. ЛаврентіяПівнічна Америка
28Ріо-Гранде3 057570 00082Мексиканська затокаПівнічна Америка
29Нижня Тунгуска2 989473 0003 600ЄнісейАзія
30Дунай - Брег2 888¹817 0007 130Чорне мореЄвропа
31Замбезі2 693¹1 330 0004 880Мозамбіцька протокаАфрика
32Вілюй2 650454 0001 480ЛенаАзія
33Арагуая2 627358 1255 510ТокантінсПівденна Америка
34Ганг - Хуглі - Падма2 620907 00012 037Бенгальська затокаАзія
35Амудар’я - Пяндж2 620534 7391 400Аральське мореАзія
36Жапура2 615¹242 2596 000АмазонкаПівденна Америка
37Нельсон - Саскачеван2 5701 093 0002 575Гудзонова затокаПівнічна Америка
38Парагвай2 549900 0004 300ПаранаПівденна Америка
39Колима2 513644 0003 800Східносибірське мореАзія
40Пількомайо2 500270 000ПарагвайПівденна Америка
41Верхня Об - Катунь2 490ОбАзія
42Ішим2 450177 00056ІртишАзія
43Журуа2 410200 0006 000АмазонкаПівденна Америка
44Урал2 428237 000475Каспійське мореЄвропа
45Арканзас2 348505 000
(435 122)
1 066МіссісіпіПівнічна Америка
46Колорадо2 333390 0001 200Каліфорнійська затокаПівнічна Америка
47Оленьок2 292219 0001 210море ЛаптєвихАзія
48Дніпро2 287516 3001 670Чорне мореЄвропа
49Алдан2 273729 0005 060ЛенаАзія
50Убангі - Уеле2 270772 8004 000КонгоАфрика

Примітки:
1. Середня довжина річки з багатьох джерел. Якщо різниця довжини річки в різних джерелах істотна, всі довжини внесені до списку.
2. Як Ніл, так і Амазонка можуть вважатися найдовшими річками Землі. Амазонка буде найдовшою, якщо її довжина вимірюється до південного сходу острова Маражо.
⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾⬾




Найбільші озера світу


НазваРозташуванняПлоща (км²)Макс.
протяжність (км)
Макс.
глибина (м)
Макс.
об'єм (км³)
1Каспійське мореАзербайджан
Іран
Казахстан
Росія
Туркменістан
371 0001 1991 02578 200
2ВерхнєКанада
США
82 100616406,312 100
3ВікторіяКенія
Танзанія
Уганда
68 870322842 750
4ГуронКанада
США
59 6003322293 540
5МічиганСША58 0004942814 900
6ТанганьїкаБурунді
Замбія
ДРК
Танзанія
32 6006761 47018 900
7БайкалРосія31 5006361 63723 600
8Велике ВедмежеКанада31 0003734462 236
9Малаві (Ньяса)Малаві
Мозамбік
Танзанія
29 5005797068 400
10Велике НевільничеКанада27 0004806141 560
11ЕріКанада
США
25 70038864489
12ВінніпегКанада24 51442536283
13ОнтаріоКанада
США
18 9603112441 639
14ЛадозькеРосія18 130219230908
15БалхашКазахстан16 40060526106
16ВостокАнтарктида12 500250900-1 0005 400 ± 1 600
17ОнезькеРосія9 720248120280
18ТітікакаБолівія
Перу
8 372177281893
19НікарагуаНікарагуа8 26417726108
20АтабаскаКанада7 850335243204
21ТаймирРосія6 9902502612,8
22ТурканаЕфіопія
Кенія
6 405248109204
23ОленячеКанада6 330245337 
24Іссик-КульКиргизстан6 2001826681 738
25УрміяІран6 00113016
26ВенернШвеція5 545140106153
27ВінніпегосісКанада5 40324518
28АльбертУганда
ДРК
5 29916158280
29МверуЗамбія
ДРК
5 1201312738
30НеттіллінгКанада5 066113132
31НіпігонКанада4 843116165
32МанітобаКанада4 7062257
33Велике СолонеСША4 66212110
34КукунорКитай4 489
35СаймаФінляндія≈ 4 4008236
36ЛісовеКанада
США
4 35011064
37ХанкаКитай
Росія
4 1909010,6
➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤➤




Найбільші острови світу


Назва островаПлоща (км²)Країна
1Гренландія2 130 800Гренландія (Данія)
2Нова Гвінея785 753Індонезія, Папуа Нова Гвінея
3Калімантан743 330Бруней, Індонезія, Малайзія
4Мадагаскар587 713Мадагаскар
5Баффінова Земля507 451Канада
6Суматра443 066Індонезія
7Хонсю225 800Японія
8Велика Британія218 595Велика Британія
9Вікторія217 291Канада
10Елсмір196 236Канада
11Сулавесі180 681Індонезія
12Південний острів (Нова Зеландія)145 836Нова Зеландія
13Ява138 794Індонезія
14Північний острів (Нова Зеландія)111 583Нова Зеландія
15Лусон109 965Філіппіни
16Ньюфаундленд108 860Канада
17Куба105 806Куба
18Ісландія103 000Ісландія
19Мінданао97 530Філіппіни
20Ірландія81 638Ірландія, Велика Британія
21Хоккайдо78 719Японія
22Гаїті73 929Домініканська Республіка, Гаїті
23Сахалін72 493Росія
24Банкс70 028Канада
25Шрі-Ланка65 268Шрі-Ланка
26Тасманія64 519Австралія
27Девон55 247Канада
28Земля Олександра I49 070-
29Ісла-Гранде (Вогняна земля)47 401Аргентина, Чилі
30Північний острів (Нова Земля)47 079Росія
31Беркнер43 873-
32Аксел-Гейберг43 178Канада
33Мелвілл42 149Канада
34Саутгемптон41 214Канада
35Маражо40 100Бразилія
36Шпіцберген38 981Свальбард (Норвегія)
37Кюсю37 437Японія
38Нова Британія35 145Папуа Нова Гвінея
39Тайвань35 801Тайвань¹
40Острів Принца Уельського33 339Канада
41Південний острів (Нова Земля)33 246Росія
42Хайнань33 210Китай
43Ванкувер31 285Канада
44Тімор28 418Східний Тімор, Індонезія
45Сицилія25 662Італія
46Сомерсет24 786Канада
47Котельний острів24 000Росія
48Сардинія23 949Італія
49Бананал20 000Бразилія
50Сікоку18 545Японія

Примітка:
1. Тайвань – частково визнана держава. Україною не визнана.
➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥➥




Чисельність населення України


Чисельність населення України становить 42 131 086 осіб. Станом на 1 травня 2018 року. За даними Укрстату.
⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒⤒




Скільки країн у світі


В світі нараховується 195 незалежних держав; 9 держав з невизначеним статусом; 38 залежних територій; 3 території з особливим статусом, обумовленим в міжнародних угодах; 16 територій, що не мають постійного населення; 22 території держав, що вважаються їх невід’ємною частиною, але відносяться до іншої частини світу; 2 території, що оспорюються кількома державами.
– 1 держава, яка визнана ООН, але не входить до її складу: Ватикан;
– 1 держава-спостерігач: Палестинська Держава.
ДЕРЖАВИ З НЕВИЗНАЧЕНИМ СТАТУСОМ (9):
– 1 держава, визнана ООН, але окупована іншою державою: Західна Сахара;
– 2 держави, що не входять до ООН, але офіційно визнані багатьма державами: Косово, Тайвань;
– 6 держав, де-факто незалежних, але (майже) ніким не визнаних: Нагірний Карабах, Південна Осетія, Північний Кіпр (визнаний тільки Туреччиною), Придністров’я, Республіка Абхазія, Сомаліленд.
ІНШІ ТЕРИТОРІЇ (81):
– 3 території з особливим статусом, обумовленим в міжнародних угодах: Гонконг, Макао, Свальбард;
– 38 залежних територій — що мають постійне населення:
– 3 заморських території Австралії: Кокосові Острови, Острів Норфолк, Острів Різдва;
– 15 територій Великої Британії (3 коронні землі і 12 заморських територій): Ангілья, Бермудські Острови, Британська Територія в Індійському Океані, Британські Віргінські Острови, Гернсі, Гібралтар, Джерсі, Кайманові Острови, Монтсеррат, Острів Мен, Острови Піткерн, Острови Святої Єлени, Вознесіння і Трістан-да-Кунья, Острови Теркс і Кайкос, Південна Джорджія і Південні Сандвічеві Острови, Фолклендські (Мальвінські) Острови;
– 2 території Данії: Гренландія, Фарерські Острови;
– 3 заморських території Нідерландів: Аруба, Кюрасао, Сінт-Мартен;
– 3 території Нової Зеландії (2 самоврядних території у вільній асоціації і 1 залежна територія): Ніуе, Острови Кука, Токелау;
– 5 заморських володінь (неприєднаних територій) США: Американське Самоа, Американські Віргінські Острови, Гуам, Північні Маріанські Острови, Пуерто-Рико;
– 7 заморських територій Франції: Волліс і Футуна, Кліппертон, Нова Каледонія, Сен-Бартельмі, Сен-Мартен, Сен-П’єр і Мікелон, Французька Полінезія.
– 22 території держав, що вважаються їх невід’ємною частиною, але відносяться до іншої частини світу:
– 4 території Іспанії в Африці: Канарські Острови, Мелілья, Сеута, Суверенні Території Іспанії;
– 1 територія Португалії в Африці: Мадейра;
– 2 території Франції в Африці: Майотта, Реюньйон;
– 2 території Італії в Африці: Пантеллерія, Пелагські Острови;
– 1 територія Ємену в Африці: Сокотра;
– 1 територія США в Океанії: Гавайські Острови;
– 1 територія Індонезії в Океанії: Західна Нова Гвінея;
– 1 територія Чилі в Океанії: Острів Пасхи;
– 1 територія Франції в Південній Америці: Французька Гвіана;
– 2 території Франції в Північній Америці: Гваделупа, Мартиніка;
– 3 території Нідерландів в Північній Америці: Бонайре, Саба, Сінт-Естатіус;
– 1 територія Колумбії в Північній Америці: Сан-Андрес і Провіденсія;
– 2 території Венесуели в Північній Америці: Нуева-Еспарта, Федеральні Володіння Венесуели;
– 16 територій, що не мають постійного населення:
– 3 території Австралії: Острів Херд і Острови Макдональд, Острови Ашмор і Картьє, Острови Коралового Моря;
– 1 територія Великої Британії: Акротирі і Декелія;
– 2 території Норвегії: Острів Буве, Ян-Маєн;
– 9 територій США: Атол Джонстон, Атол Мідвей, Атол Пальміра, Острів Бейкер, Острів Вейк, Острів Гауленд, Острів Джарвіс, Острів Навасса, Риф Кінгмен;
– 1 територія Франції: Французькі Південні і Антарктичні Території.
– 2 території, що оспорюються кількома державами: Парасельські Острови, Острови Спратлі.
⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀⥀




Список країн світу за алфавітом


Щоб знайти необхідну країну, використайте комбінацію клавіш Ctrl+F
А
1             АвстраліяОкеанія
2             АвстріяЄвропа
3             АзербайджанАзія
4         Акротирі і Декелія (Велика Британія)Азія
5           АлбаніяЄвропа
6          АлжирАфрика
7         Американське Самоа (США)Океанія
8    Американські Віргінські Острови (США)Північна Америка
9       Ангілья (Велика Британія)Північна Америка
10       АнголаАфрика
11      АндорраЄвропа
12      Антигуа і БарбудаПівнічна Америка
13    АргентинаПівденна Америка
14    Аруба (Нідерланди)Північна Америка
15  Атол Джонстон (США)Океанія
16   Атол Мідвей (США)Океанія
17     Атол Пальміра (США)Океанія
18         АфганістанАзія
Б
19     Багамські ОстровиПівнічна Америка
20     БангладешАзія
21    БарбадосПівнічна Америка
22       БахрейнАзія
23     БелізПівнічна Америка
24       БельгіяЄвропа
25       БенінАфрика
26  Бермудські Острови (Велика Британія)Північна Америка
27         БілорусьЄвропа
28      БолгаріяЄвропа
29   БолівіяПівденна Америка
30  Боснія і ГерцеговинаЄвропа
31    БотсванаАфрика
32      БразиліяПівденна Америка
33       Британська Територія в Індійському Океані (Велика Британія)Азія
34      Британські Віргінські Острови (Велика Британія)Північна Америка
35      БрунейАзія
36 Буркіна-ФасоАфрика
37     БурундіАфрика
38      БутанАзія
В
39     ВануатуОкеанія
40    ВатиканЄвропа
41    Велика БританіяЄвропа
42    ВенесуелаПівденна Америка
43      В’єтнамАзія
44  ВірменіяАзія
45       Волліс і Футуна (Франція)Океанія
Г
46    ГабонАфрика
47   ГаїтіПівнічна Америка
48      ГамбіяАфрика
49    ГанаАфрика
50   ГаянаПівденна Америка
51     ГватемалаПівнічна Америка
52    ГвінеяАфрика
53       Гвінея-БісауАфрика
54      Гернсі (Велика Британія)Європа
55     Гібралтар (Велика Британія)Європа
56       ГондурасПівнічна Америка
57       Гонконг (Китай)Азія
58    ГренадаПівнічна Америка
59    Гренландія (Данія)Північна Америка
60       ГреціяЄвропа
61      ГрузіяАзія
62   Гуам (США)Океанія
Д
63     ДаніяЄвропа
64    Демократична Республіка КонгоАфрика
65   Джерсі (Велика Британія)Європа
66    ДжибутіАфрика
67    ДомінікаПівнічна Америка
68      Домініканська РеспублікаПівнічна Америка
Е
69       ЕквадорПівденна Америка
70      Екваторіальна ГвінеяАфрика
71       ЕритреяАфрика
72  ЕстоніяЄвропа
73     ЕфіопіяАфрика
Є
74      ЄгипетАфрика
75      ЄменАзія
З
76     ЗамбіяАфрика
77   Західна Сахара¹Африка
78    ЗімбабвеАфрика
І
79    ІзраїльАзія
80    ІндіяАзія
81      ІндонезіяАзія
82   ІракАзія
83     ІранАзія
84    ІрландіяЄвропа
85  ІсландіяЄвропа
86     ІспаніяЄвропа
87      ІталіяЄвропа
Й
88      ЙорданіяАзія
К
89 Кабо-ВердеАфрика
90      КазахстанАзія
91      Кайманові Острови (Велика Британія)Північна Америка
92      КамбоджаАзія
93    КамерунАфрика
94     КанадаПівнічна Америка
95  КатарАзія
96  КеніяАфрика
97  КиргизстанАзія
98КитайАзія
99 КіпрАзія
100 КірибатіОкеанія
101Кліппертон (Франція)Північна Америка
102Кокосові Острови (Австралія)Азія
103КолумбіяПівденна Америка
104 Коморські ОстровиАфрика
105Косово²Європа
106Коста-РикаПівнічна Америка
107  Кот-д'ІвуарАфрика
108КубаПівнічна Америка
109  КувейтАзія
110Кюрасао (Нідерланди)Північна Америка
Л
111ЛаосАзія
112  ЛатвіяЄвропа
113 ЛесотоАфрика
114 ЛитваЄвропа
115ЛіберіяАфрика
116  ЛіванАзія
117ЛівіяАфрика
118ЛіхтенштейнЄвропа
119 ЛюксембургЄвропа
М
120  МаврикійАфрика
121 МавританіяАфрика
122  МадагаскарАфрика
123Макао (Китай)Азія
124 МакедоніяЄвропа
125 МалавіАфрика
126  МалайзіяАзія
127  МаліАфрика
128 МальдівиАзія
129МальтаЄвропа
130 МароккоАфрика
131  Маршаллові ОстровиОкеанія
132     МексикаПівнічна Америка
133  МозамбікАфрика
134    МолдоваЄвропа
135МонакоЄвропа
136МонголіяАзія
137 Монтсеррат (Велика Британія)Північна Америка
138  М'янмаАзія
Н
139 НамібіяАфрика
140  НауруОкеанія
141НепалАзія
142НігерАфрика
143  НігеріяАфрика
144 НідерландиЄвропа
145 НікарагуаПівнічна Америка
146 НімеччинаЄвропа
147   Ніуе (Нова Зеландія)Океанія
148Нова ЗеландіяОкеанія
149Нова Каледонія (Франція)Океанія
150  НорвегіяЄвропа
О
151Об'єднані Арабські ЕміратиАзія
152ОманАзія
153  Острів Бейкер (США)Океанія
154Острів Буве (Норвегія)Антарктида
155Острів Вейк (США)Океанія
156  Острів Гауленд (США)Океанія
157  Острів Джарвіс (США)Океанія
158  Острів Мен (Велика Британія)Європа
159Острів Навасса (США)Північна Америка
160Острів Норфолк (Австралія)Океанія
161  Острів Різдва (Австралія)Азія
162  Острів Херд і Острови Макдональд (Австралія)Антарктида
163  Острови Ашмор і Картьє (Австралія)Океанія
164   Острови Коралового Моря (Австралія)Океанія
165   Острови Кука (Нова Зеландія)Океанія
166  Острови Піткерн (Велика Британія)Океанія
167Острови Святої Єлени, Вознесіння і Трістан-да-Кунья (Велика Британія)Африка
168 Острови Теркс і Кайкос (Велика Британія)Північна Америка
П
169 ПакистанАзія
170 ПалауОкеанія
171  Палестинська ДержаваАзія
172  ПанамаПівнічна Америка
173Папуа Нова ГвінеяОкеанія
174   ПарагвайПівденна Америка
175  ПеруПівденна Америка
176Південна Джорджія і Південні Сандвічеві Острови (Велика Британія)Південна Америка
177 Південна КореяАзія
178   Південний СуданАфрика
179  Південно-Африканська РеспублікаАфрика
180  Північна КореяАзія
181 Північні Маріанські Острови (США)Океанія
182  ПольщаЄвропа
183 ПортугаліяЄвропа
184Пуерто-Рико (США)Північна Америка
Р
185  Республіка КонгоАфрика
186Риф Кінгмен (США)Океанія
187РосіяЄвропа
188 РуандаАфрика
189РумуніяЄвропа
С
190 СальвадорПівнічна Америка
191 СамоаОкеанія
192Сан-МариноЄвропа
193Сан-Томе і ПринсіпіАфрика
194Саудівська АравіяАзія
195 СвазілендАфрика
196 Свальбард (Норвегія)Європа
197Сейшельські ОстровиАфрика
198 Сен-Бартельмі (Франція)Північна Америка
199СенегалАфрика
200   Сен-Мартен (Франція)Північна Америка
201     Сен-П'єр і Мікелон (Франція)Північна Америка
202  Сент-Вінсент і ГренадиниПівнічна Америка
203  Сент-Кіттс і НевісПівнічна Америка
204 Сент-ЛюсіяПівнічна Америка
205   СербіяЄвропа
206     СиріяАзія
207 СінгапурАзія
208  Сінт-Мартен (Нідерланди)Північна Америка
209 СловаччинаЄвропа
210СловеніяЄвропа
211   Соломонові ОстровиОкеанія
212 СомаліАфрика
213  Сполучені Штати АмерикиПівнічна Америка
214  СуданАфрика
215  СуринамПівденна Америка
216  Східний ТіморАзія
217     Сьєрра-ЛеонеАфрика
Т
218    ТаджикистанАзія
219    ТаїландАзія
220Тайвань³Азія
221ТанзаніяАфрика
222ТогоАфрика
223  Токелау (Нова Зеландія)Океанія
224  ТонгаОкеанія
225 Тринідад і ТобагоПівнічна Америка
226  ТувалуОкеанія
227 ТунісАфрика
228  ТуреччинаАзія
229  ТуркменістанАзія
У
230УгандаАфрика
231  УгорщинаЄвропа
232  УзбекистанАзія
233УкраїнаЄвропа
234УругвайПівденна Америка
Ф
235 Фарерські Острови (Данія)Європа
236  Федеративні Штати МікронезіїОкеанія
237  ФіджіОкеанія
238ФіліппіниАзія
239ФінляндіяЄвропа
240  Фолклендські (Мальвінські) Острови (Велика Британія)Південна Америка
241   ФранціяЄвропа
242 Французька Полінезія (Франція)Океанія
243Французькі Південні і Антарктичні Території (Франція)Африка
Х
244  ХорватіяЄвропа
Ц
245Центральноафриканська РеспублікаАфрика
Ч
246 ЧадАфрика
247  ЧехіяЄвропа
248ЧиліПівденна Америка
249ЧорногоріяЄвропа
Ш
250 ШвейцаріяЄвропа
251  ШвеціяЄвропа
252Шрі-ЛанкаАзія
Я
253 ЯмайкаПівнічна Америка
254 Ян-Маєн (Норвегія)Європа
255  ЯпоніяАзія
Примітки:
1. Західна Сахара – визнана ООН. Окупована Марокко.
2. Косово – частково визнана держава. Україною не визнана.
3. Тайвань – частково визнана держава. Україною не визнана.

⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮⤮




Незалежні держави світу


Щоб знайти необхідну країну, використайте комбінацію клавіш Ctrl+F
1. Австралія
2. Австрія
3. Азербайджан
4. Албанія
5. Алжир
6. Ангола
7. Андорра
8. Антигуа і Барбуда
9. Аргентина
10. Афганістан
11. Багамські Острови
12. Бангладеш
13. Барбадос
14. Бахрейн
15. Беліз
16. Бельгія
17. Бенін
18. Білорусь
19. Болгарія
20. Болівія
21. Боснія і Герцеговина
22. Ботсвана
23. Бразилія
24. Бруней
25. Буркіна-Фасо
26. Бурунді
27. Бутан
28. Вануату
29. Ватикан
30. Велика Британія
31. Венесуела
32. В’єтнам
33. Вірменія
34. Габон
35. Гаїті
36. Гамбія
37. Гана
38. Гаяна
39. Гватемала
40. Гвінея
41. Гвінея-Бісау
42. Гондурас
43. Гренада
44. Греція
45. Грузія
46. Данія
47. Демократична Республіка Конго
48. Джибуті
49. Домініка
50. Домініканська Республіка
51. Еквадор
52. Екваторіальна Гвінея
53. Еритрея
54. Естонія
55. Ефіопія
56. Єгипет
57. Ємен
58. Замбія
59. Зімбабве
60. Ізраїль
61. Індія
62. Індонезія
63. Ірак
64. Іран
65. Ірландія
66. Ісландія
67. Іспанія
68. Італія
69. Йорданія
70. Кабо-Верде
71. Казахстан
72. Камбоджа
73. Камерун
74. Канада
75. Катар
76. Кенія
77. Киргизстан
78. Китай
79. Кіпр
80. Кірибаті
81. Колумбія
82. Коморські Острови
83. Коста-Рика
84. Кот-д’Івуар
85. Куба
86. Кувейт
87. Лаос
88. Латвія
89. Лесото
90. Литва
91. Ліберія
92. Ліван
93. Лівія
94. Ліхтенштейн
95. Люксембург
96. М’янма
97. Маврикій
98. Мавританія
99. Мадагаскар
100. Македонія
101. Малаві
102. Малайзія
103. Малі
104. Мальдіви
105. Мальта
106. Марокко
107. Маршаллові Острови
108. Мексика
109. Мозамбік
110. Молдова
111. Монако
112. Монголія
113. Намібія
114. Науру
115. Непал
116. Нігер
117. Нігерія
118. Нідерланди
119. Нікарагуа
120. Німеччина
121. Нова Зеландія
122. Норвегія
123. Об’єднані Арабські Емірати
124. Оман
125. Пакистан
126. Палау
127. Палестинська Держава
128. Панама
129. Папуа Нова Гвінея
130. Парагвай
131. Перу
132. Південна Корея
133. Південний Судан
134. Південно-Африканська Республіка
135. Північна Корея
136. Польща
137. Португалія
138. Республіка Конго
139. Росія
140. Руанда
141. Румунія
142. Сальвадор
143. Самоа
144. Сан-Марино
145. Сан-Томе і Принсіпі
146. Саудівська Аравія
147. Свазіленд
148. Сейшельські Острови
149. Сенегал
150. Сент-Вінсент і Гренадини
151. Сент-Кіттс і Невіс
152. Сент-Люсія
153. Сербія
154. Сирія
155. Сінгапур
156. Словаччина
157. Словенія
158. Соломонові Острови
159. Сомалі
160. Сполучені Штати Америки
161. Судан
162. Суринам
163. Східний Тімор
164. Сьєрра-Леоне
165. Таджикистан
166. Таїланд
167. Танзанія
168. Того
169. Тонга
170. Тринідад і Тобаго
171. Тувалу
172. Туніс
173. Туреччина
174. Туркменістан
175. Уганда
176. Угорщина
177. Узбекистан
178. Україна
179. Уругвай
180. Федеративні Штати Мікронезії
181. Фіджі
182. Філіппіни
183. Фінляндія
184. Франція
185. Хорватія
186. Центральноафриканська Республіка
187. Чад
188. Чехія
189. Чилі
190. Чорногорія
191. Швейцарія
192. Швеція
193. Шрі-Ланка
194. Ямайка
195. Японія
⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈⤈




Держави-члени ООН


Щоб знайти необхідну країну, використайте комбінацію клавіш Ctrl+F
1. Австралія
2. Австрія
3. Азербайджан
4. Албанія
5. Алжир
6. Ангола
7. Андорра
8. Антигуа і Барбуда
9. Аргентина
10. Афганістан
11. Багамські Острови
12. Бангладеш
13. Барбадос
14. Бахрейн
15. Беліз
16. Бельгія
17. Бенін
18. Білорусь
19. Болгарія
20. Болівія
21. Боснія і Герцеговина
22. Ботсвана
23. Бразилія
24. Бруней
25. Буркіна-Фасо
26. Бурунді
27. Бутан
28. Вануату
29. Велика Британія
30. Венесуела
31. В’єтнам
32. Вірменія
33. Габон
34. Гаїті
35. Гамбія
36. Гана
37. Гаяна
38. Гватемала
39. Гвінея
40. Гвінея-Бісау
41. Гондурас
42. Гренада
43. Греція
44. Грузія
45. Данія
46. Демократична Республіка Конго
47. Джибуті
48. Домініка
49. Домініканська Республіка
50. Еквадор
51. Екваторіальна Гвінея
52. Еритрея
53. Естонія
54. Ефіопія
55. Єгипет
56. Ємен
57. Замбія
58. Зімбабве
59. Ізраїль
60. Індія
61. Індонезія
62. Ірак
63. Іран
64. Ірландія
65. Ісландія
66. Іспанія
67. Італія
68. Йорданія
69. Кабо-Верде
70. Казахстан
71. Камбоджа
72. Камерун
73. Канада
74. Катар
75. Кенія
76. Киргизстан
77. Китай
78. Кіпр
79. Кірибаті
80. Колумбія
81. Коморські Острови
82. Коста-Рика
83. Кот-д’Івуар
84. Куба
85. Кувейт
86. Лаос
87. Латвія
88. Лесото
89. Литва
90. Ліберія
91. Ліван
92. Лівія
93. Ліхтенштейн
94. Люксембург
95. М’янма
96. Маврикій
97. Мавританія
98. Мадагаскар
99. Македонія
100. Малаві
101. Малайзія
102. Малі
103. Мальдіви
104. Мальта
105. Марокко
106. Маршаллові Острови
107. Мексика
108. Мозамбік
109. Молдова
110. Монако
111. Монголія
112. Намібія
113. Науру
114. Непал
115. Нігер
116. Нігерія
117. Нідерланди
118. Нікарагуа
119. Німеччина
120. Нова Зеландія
121. Норвегія
122. Об’єднані Арабські Емірати
123. Оман
124. Пакистан
125. Палау
126. Панама
127. Папуа Нова Гвінея
128. Парагвай
129. Перу
130. Південна Корея
131. Південний Судан
132. Південно-Африканська Республіка
133. Північна Корея
134. Польща
135. Португалія
136. Республіка Конго
137. Росія
138. Руанда
139. Румунія
140. Сальвадор
141. Самоа
142. Сан-Марино
143. Сан-Томе і Принсіпі
144. Саудівська Аравія
145. Свазіленд
146. Сейшельські Острови
147. Сенегал
148. Сент-Вінсент і Гренадини
149. Сент-Кіттс і Невіс
150. Сент-Люсія
151. Сербія
152. Сирія
153. Сінгапур
154. Словаччина
155. Словенія
156. Соломонові Острови
157. Сомалі
158. Сполучені Штати Америки
159. Судан
160. Суринам
161. Східний Тімор
162. Сьєрра-Леоне
163. Таджикистан
164. Таїланд
165. Танзанія
166. Того
167. Тонга
168. Тринідад і Тобаго
169. Тувалу
170. Туніс
171. Туреччина
172. Туркменістан
173. Уганда
174. Угорщина
175. Узбекистан
176. Україна
177. Уругвай
178. Федеративні Штати Мікронезії
179. Фіджі
180. Філіппіни
181. Фінляндія
182. Франція
183. Хорватія
184. Центральноафриканська Республіка
185. Чад
186. Чехія
187. Чилі
188. Чорногорія
189. Швейцарія
190. Швеція
191. Шрі-Ланка
192. Ямайка
193. Японія
➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹




Список країн світу за регіонами


РегіонКількість незалежних державКількість залежних територійЗагальна кількість країн
Азія49655
Антарктида022
Африка55257
Європа45752
Океанія142135
Південна Америка12214
Північна Америка231740
Разом19857255
Примітка: таблиця включає невизнані Україною держави: Тайвань (Азія), Косово (Європа); а також окуповану Західну Сахару (Африка).
⇗⇗⇗⇗⇗⇗⇗⇗⇗⇗⇗⇗⇗⇗⇗⇗⇗⇗⇗⇗⇗⇗
КРАЇНИ АЗІЇ (55)
Незалежні держави Азії (49):
1. Азербайджан
2. Афганістан
3. Бангладеш
4. Бахрейн
5. Бруней
6. Бутан
7. В’єтнам
8. Вірменія
9. Грузія
10. Ємен
11. Ізраїль
12. Індія
13. Індонезія
14. Ірак
15. Іран
16. Йорданія
17. Казахстан
18. Камбоджа
19. Катар
20. Киргизстан
21. Китай
22. Кіпр
23. Кувейт
24. Лаос
25. Ліван
26. Малайзія
27. Мальдіви
28. Монголія
29. М’янма
30. Непал
31. Об’єднані Арабські Емірати
32. Оман
33. Пакистан
34. Палестинська Держава
35. Південна Корея
36. Північна Корея
37. Саудівська Аравія
38. Сирія
39. Сінгапур
40. Східний Тімор
41. Таджикистан
42. Таїланд
43. Тайвань¹
44. Туреччина
45. Туркменістан
46. Узбекистан
47. Філіппіни
48. Шрі-Ланка
49. Японія

Залежні території Азії (6):
1. Акротирі і Декелія (Велика Британія)
2. Британська Територія в Індійському Океані (Велика Британія)
3. Гонконг (Китай)
4. Кокосові Острови (Австралія)
5. Макао (Китай)
6. Острів Різдва (Австралія)
КРАЇНИ АНТАРКТИДИ (2)
Залежні території Антарктиди (2)
1. Острів Буве (Норвегія)
2. Острів Херд і Острови Макдональд (Австралія
КРАЇНИ АФРИКИ (57)
Незалежні держави Африки (55):
1. Алжир
2. Ангола
3. Бенін
4. Ботсвана
5. Буркіна-Фасо
6. Бурунді
7. Габон
8. Гамбія
9. Гана
10. Гвінея
11. Гвінея-Бісау
12. Демократична Республіка Конго
13. Джибуті
14. Екваторіальна Гвінея
15. Еритрея
16. Ефіопія
17. Єгипет
18. Замбія
19. Західна Сахара²
20. Зімбабве
21. Кабо-Верде
22. Камерун
23. Кенія
24. Коморські Острови
25. Кот-д’Івуар
26. Лесото
27. Ліберія
28. Лівія
29. Маврикій
30. Мавританія
31. Мадагаскар
32. Малаві
33. Малі
34. Марокко
35. Мозамбік
36. Намібія
37. Нігер
38. Нігерія
39. Південний Судан
40. Південно-Африканська Республіка
41. Республіка Конго
42. Руанда
43. Сан-Томе і Принсіпі
44. Свазіленд
45. Сейшельські Острови
46. Сенегал
47. Сомалі
48. Судан
49. Сьєрра-Леоне
50. Танзанія
51. Того
52. Туніс
53. Уганда
54. Центральноафриканська Республіка
55. Чад

Залежні території Африки (2):
1. Острови Святої Єлени, Вознесіння і Трістан-да-Кунья (Велика Британія)
2. Французькі Південні і Антарктичні Території (Франція)
КРАЇНИ ЄВРОПИ (52)
Незалежні держави Європи (45):
1. Австрія
2. Албанія
3. Андорра
4. Бельгія
5. Білорусь
6. Болгарія
7. Боснія і Герцеговина
8. Ватикан
9. Велика Британія
10. Греція
11. Данія
12. Естонія
13. Ірландія
14. Ісландія
15. Іспанія
16. Італія
17. Косово³
18. Латвія
19. Литва
20. Ліхтенштейн
21. Люксембург
22. Македонія
23. Мальта
24. Молдова
25. Монако
26. Нідерланди
27. Німеччина
28. Норвегія
29. Польща
30. Португалія
31. Росія
32. Румунія
33. Сан-Марино
34. Сербія
35. Словаччина
36. Словенія
37. Угорщина
38. Україна
39. Фінляндія
40. Франція
41. Хорватія
42. Чехія
43. Чорногорія
44. Швейцарія
45. Швеція

Залежні території Європи (7):
1. Гернсі (Велика Британія)
2. Гібралтар (Велика Британія)
3. Джерсі (Велика Британія)
4. Острів Мен (Велика Британія)
5. Свальбард (Норвегія)
6. Фарерські Острови (Данія)
7. Ян-Маєн (Норвегія)
КРАЇНИ ОКЕАНІЇ (35)
Незалежні держави Океанії (14):
1. Австралія
2. Вануату
3. Кірибаті
4. Маршаллові Острови
5. Науру
6. Нова Зеландія
7. Палау
8. Папуа Нова Гвінея
9. Самоа
10. Соломонові Острови
11. Тонга
12. Тувалу
13. Федеративні Штати Мікронезії
14. Фіджі

Залежні території Океанії (21):
1. Американське Самоа (США)
2. Атол Джонстон (США)
3. Атол Мідвей (США)
4. Атол Пальміра (США)
5. Волліс і Футуна (Франція)
6. Гуам (США)
7. Ніуе (Нова Зеландія)
8. Нова Каледонія (Франція)
9. Острів Бейкер (США)
10. Острів Вейк (США)
11. Острів Гауленд (США)
12. Острів Джарвіс (США)
13. Острів Норфолк (Австралія)
14. Острови Ашмор і Картьє (Австралія)
15. Острови Коралового Моря (Австралія)
16. Острови Кука (Нова Зеландія)
17. Острови Піткерн (Велика Британія)
18. Північні Маріанські Острови (США)
19. Риф Кінгмен (США)
20. Токелау (Нова Зеландія)
21. Французька Полінезія (Франція)
КРАЇНИ ПІВДЕННОЇ АМЕРИКИ (14)
Незалежні держави Південної Америки (12):
1. Аргентина
2. Болівія
3. Бразилія
4. Венесуела
5. Гаяна
6. Еквадор
7. Колумбія
8. Парагвай
9. Перу
10. Суринам
11. Уругвай
12. Чилі
Залежні території Південної Америки (2):
1. Південна Джорджія і Південні Сандвічеві Острови (Велика Британія)
2. Фолкленські (Мальвінські) Острови (Велика Британія)
КРАЇНИ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ (40)
Незалежні держави Північної Америки (23):
1. Антигуа і Барбуда
2. Багамські Острови
3. Барбадос
4. Беліз
5. Гаїті
6. Гватемала
7. Гондурас
8. Гренада
9. Домініка
10. Домініканська Республіка
11. Канада
12. Коста-Рика
13. Куба
14. Мексика
15. Нікарагуа
16. Панама
17. Сальвадор
18. Сент-Вінсент і Гренадини
19. Сент-Кіттс і Невіс
20. Сент-Люсія
21. Сполучені Штати Америки
22. Тринідад і Тобаго
23. Ямайка

Залежні території Північної Америки (17):
1. Американські Віргінські Острови (США)
2. Ангілья (Велика Британія)
3. Аруба (Нідерланди)
4. Бермудські Острови (Велика Британія)
5. Британські Віргінські Острови (Велика Британія)
6. Гренландія (Данія)
7. Кайманові Острови (Велика Британія)
8. Кліппертон (Франція)
9. Кюрасао (Нідерланди)
10. Монтсеррат (Велика Британія)
11. Острів Навасса (США)
12. Острови Теркс і Кайкос (Велика Британія)
13. Пуерто-Рико (США)
14. Сен-Бартельмі (Франція)
15. Сен-Мартен (Франція)
16. Сен-П’єр і Мікелон (Франція)
17. Сінт-Мартен (Нідерланди)
Примітки:
1 – Тайвань – частково визнана держава. Україною не визнана.
2 – Західна Сахара – визнана ООН. Окупована Марокко.
3 – Косово – частково визнана держава. Україною не визнана.

➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹





Прапори країн світу (за алфавітом)


Прапори всіх країн світу.rar (1 Мб)

➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹➹








СПИСОК КРАЇН ЗА РІВНЕМ НАРОДЖУВАНОСТІ

СПИСОК КРАЇН ЗА РІВНЕМ СМЕРТНОСТІ

СПИСОК КРАЇН ЗА САЛЬДОМ МІГРАЦІЇ

СПИСОК КРАЇН ЗА ПОШИРЕННЯМ ВІЛ/СНІД

СПИСОК КРАЇН ЗА ВВП (ПКС)

СПИСОК КРАЇН ЗА ТЕМПАМИ ЗРОСТАННЯ РЕАЛЬНОГО ВВП

СПИСОК КРАЇН ЗА ВВП (ПКС) НА ДУШУ НАСЕЛЕННЯ

Список країн за темпами зростання промислового виробництва

Список країн за чисельністю робочої сили

Список країн за рівнем безробіття

Список країн за експортом товарів

Список країн за імпортом товарів

Список країн за виробництвом електроенергії

















Немає коментарів:

Дописати коментар